Benelüks’te Bunları Yemeden Dönme

Yepyeni bir yıla girmek üzereyiz. Bu yıl yılbaşı turları ile 2017’ye Benelüks’te veda etmeye ne dersiniz?

Üç muhteşem ülkeyi kapsayan Benelüks turuna katılanların mutlaka tatması gereken birçok lezzet bulunuyor. Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’un kendine has mutfaklarıyla gezilerinizi taçlandırabilirsiniz. Konum olarak birbirlerine yakın olan bu ülkelerin yemek kültürleri kimi zaman benzerlik gösterse de bazı noktalarda bambaşka tatlarla karşınıza çıkıyor. Her ülkede mutlaka yenmesi gereken tatlar bulunduğunu hatırlatarak, Benelüks turlarını kapsayan lezzetlerin tarihle harmanlanıp içinizi ısıtacak duraklarını tek tek incelemeye başlayalım.

Witloof Met Kaassaus – Belçika

Belçika mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerden olan Witloof Met Kaassaus et yemeği niteliğinde jambonlu hindiba olarak da adlandırılıyor. Servisi için özel olarak graten peynirlerinin eritildiği beşamel bir sos hazırlanıyor ve tercihe göre Belçika’da sıkça tüketilen patates kroketler ya da patates püresi ile servis ediliyor.

Luikse Siroop- Belçika

Farklı bir tadı olan bu tatlının yapımı alışılmış reçel ve marmelatlardan farklı şekilde oluyor. Meyve suyunun kaynatılmasının ardından yoğun bir kıvama getirilmesi sağlanıyor ve istenilenmeyve suyu aromasından yapılabiliyor. Reçel gibi ekmek üzerine sürülüp tüketilebilen bu tatlının yanında isteğe bağlı peynir de tüketilebiliyor.

Boulettes – Belçika

Belçika mutfağına özgü yöresel yemeklerden biri olan ve lezzetiyle sofralara renk getiren bu köfteler özel yapım domates soslarıyla masalara getiriliyor. Küçük küçük yapılan köftelere, mutfağından sosların eksik olmadığı Belçika’da eklenen domates sosları eşlik ediyor. İsteyenin sade bir şekilde tüketebileceği bu ana yemek genellikle köftelere özgü hazırlanan sosuyla tercih ediliyor.

boulettes

Stoofvlees – Belçika

Bu yemekte esas ilgi gören kısım servis edilen koca bir dilim biftek eti oluyor. Pişme derecesiyle ilgili tercihinize göre seçim yapabileceğinizbiftek etinin yanına Belçika’da çok fazla sevilen ve neredeyse birçok yemeğin yanında tüketilen patates kızartması ekleniyor. Tercihe göre yemeğin yanında patates püresi de isteyebilirsiniz.

Waterzooi – Belçika

Kulağa enteresan gelen tatların başında bu çorba kıvamlı waterzooi geliyor. Kıvamının daha akışkan bir halde olmasından dolayı genelde çorba olarak adlandırılıyor. İçerisinde kremalı balığın bulunduğu bu çorba yumurta ve tereyağı eklenerek yapılıyor. Çorba içerisinde balığın tercih edilmediği durumlarda tavuk da konabiliyor.

waterzooi

Haring – Hollanda

Oldukça ilginç bir şekilde servis edilen bu balık türünden yemekte balıklar küp küp doğranıyor. Balığı yanında soğanlar pişirilmeden turşuyla birlikte doğranarak ekleniyor.Yapım aşamasında tuzla marine edilme yönteminin kullanıldığı haring yemeği, Benelüks turunuzun unutulmazlarından olacak. Servisin yanında isteğe göre ekmek eklenebiliyor.

haring

Stamppot – Hollanda

3 malzemeden oluşan bu yemeğin asıl kahramanı sosisler. İri iri doğranan sosislere daha önceden hazırlanan ve sıkça tercih edilen patates püresi eklenereksonrasında lahana ile harmanlanıyor. Sosislerin bolca kullanıldığı stamppot hem damak tadı yönünden hem de patatesin sağladığı tokluk yönünden sıkça tercih ediliyor. Hollanda mutfağının en sevilen lezzetlerinden olan stamppot ile Brüksel turunuza kısa bir mola verebilirsiniz.

Appel Tart – Hollanda

Birçok seveni olan elmalı tartlar tarçınla renklendiriliyor. Ayrıca limon suyunun ekşiliğini de alan bu şekerli tatlı damaklarda harika bir lezzet bırakıyor. Hafif olmasından dolayı genellikle ana yemekten sonra tercih ediliyor. Bu tatlının diğer bir türünde de kuş üzümleri başrol oynuyor ve tercihe göre içerisindeki malzemeler değişebiliyor.

appel-tart

Hollanda Peyniri – Hollanda

Amsterdam sokaklarında dolaşırken her köşe başında karşınıza çıkması muhtemel olan Hollanda peyniri hem dünyaya yayılan bir üne hem de onlarca seçeneğe sahip. Brüksel turunuzu sakın ola ki, Hollanda’daki envaiçeşit peynirden tatmadan sonlandırmayın. Hollanda peynirlerini isimlendirme yöntemleri ise duyanları şaşırtıyor. Yapılış vakitleri ve malzemelerinin peynirlere ismini verdiği Hollanda’da peynir tutkunlarına içinden çıkmak istemeyecekleri bir şölen sunuyor.

Kachkeis – Lüksemburg

Beş çayı aperatifleri arasında yer alabilecek bu geleneksel tat ekmek ve peynirin muhteşem uyumuyla ortaya çıkıyor. Kachkeis sabah kahvaltılarında da sıklıkla tercih ediliyor. Fırınlanan ekmek üzerine serpilen özel peynirle eriyerek kızarmış ekmeği kaplıyor. Bu peynirli ekmeğin yanında en çok daLüksemburg şarabı tüketiliyor.

Fasulye Çorbası – Lüksemburg

Hollanda’ya yakınlığının süt ve peynir ürünlerine de yansıdığı Lüksemburg’da krema yemeklerin ve çorbaların vazgeçilmezi haline geliyor. Özellikle fasulye ve krema karışımıyla yapılan ve oldukça lezzetli olan fasulye çorbasını yemeden Brüksel turunuzu bitirmeyin.

Diekirch Birası – Lüksemburg

Lüksemburg’da oldukça ünlü olan bu biranın birçok seveni bulunuyor. Yöresel bir bira olan Diekirch birası adını ise Lüksemburg’un bir kasabasından alıyor. Lüksemburg’da özellikle ana yemeklere Diekirch birası eşlik ediyor.

Benzer Yazılar
Cevap Bırakın