Geçmişten Günümüze Pazarlama Stratejileri

İnternetin kullanım oranının ve buna bağlı olarak dünyada hızla gelişen bilgi paylaşım hızının her geçen gün artması ile birlikte pazarlama faaliyetleri de değişmeye başlamıştır.

Pazarlama Stratejileri

1990’lı yılların başından itibaren internet tüm dünyada yavaş yavaş duyulmaya ve kullanılmaya başlamıştır. 90’lı yılların ortalarında ve sonlarında kurulan pek çok internet şirketi pazarlama stratejileri ile birlikte “dijital pazarlama” kavramını ortaya çıkarmıştır. İlk etapta outbound olarak tabir edilen, çoğunluğa ulaşılan ve Amazon, Alibaba, Google, Yahoo gibi internette faaliyet gösteren şirketler yıllar ilerledikçe kendilerini geliştirmiş ve internet sitelerinin sayılarının artması ile birlikte çeşitli yeniliklere gitmiştir. Gerek hizmet kaliteleri, gerekse müşterilerine sundukları yenilikler ile kendilerini kanıtlamış ve dünya markası olmuşlardır.

Günümüzde sosyal medyanın da getirdiği anlık iletişim ve geri dönüşler sayesinde firmaların müşteriye değil, hedef kitlenin firmaya ulaştığı bir pazarlama stratejisi doğmuştur.  Inbound pazarlama olarak adlandırılan bu yeni yöntemde sadece metin değil, video, infografik gibi çeşitli paylaşılabilir içeriklerle, arama motorlarında hedef kelimelerle, sosyal medya üzerinde hedef kitlesinin kendisine ulaşmasını sağlayan firmalar emin adımlarla yollarına devam ediyorlar. Örnek bir video içerik için Google’ın Pakistan ve Hindistan’a özel olarak oluşturduğu ve direk olarak ürünü değil, hedef kitlesini anlattığı görsel içeriği izleyebilirsiniz. Videonun uzunluğu, anlatmak istediği mesajı, hedef kitlesinin Google ile nasıl bağdaştırıldığına dikkati çekmek gerekiyor.

Kaynak: http://www.netvent.com

Benzer Yazılar