Hamama Gitmenin Faydaları Nelerdir

Uzun yıllardan beri kültürümüze yer etmiş ve özellikle doğu bölgelerinde yaygın olan ve Osmanlı devleti zamanında en yüksek kullanım oranına ulaşan hamamlar, günümüzün değişen modern yaşamına ayak uydurabilmek için termal otel lerin bünyesinde yer almaya başlamıştır.

Hamamlar, yüzyıllardan beri insan vücudunun üzerinde oluşan ölü tabakayı atarak yerine daha canlı dokuyu çıkarmak, kan dolaşımını hızlandırmak gibi insana enerji katan bir mekan olarak kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde bu kültür, termal otel ler ile birlikte devam etmeye başladı. Fakat bu değişim, hamamların asıl amacından sapmasına neden olmamıştır.

Hamamlar, rahatlanmak ve temizlenmek amacıyla eskiden beri kullanılırdı ama günümüzde daha çok keyif amaçlı olarak gidilen hamamların en önemli fayda, vücudu dinlendirmektir. Genel olarak haftada bir defa hamama gitmek, vücudu çok rahatlatmaktadır.

Termal Oteller

Bunun yanında çalışma koşulları yada stresli hayat yüzünden bazen derimizin üzerindeki ölü tabakayı atamıyoruz. Bu genellikle kış aylarında oluyor. Bu gibi durumlarda hamama giderek keselenmek, vücudun gözeneklerine açarak; nefes almamızı ve canlanmamızı sağlayacaktır.
Termal otel lerde bulunan şifalı ve kükürtlü banyolar ise normal hamamlara göre daha fazla fayda sağlamaktadır. Mesela romatizması olan kişilerin termal otel ler deki hamamlara düzenli olarak 1 hafta gitmeleri, yürümesinde büyük rol oynayacaktır.

Ayrıca sinirli ve stresli bir yapıya sahip olan kişilerin hamamda tüm sinirlerinden arınarak çıktıkları bilinmektedir. Özellikle bu kişilerin keselenmeleri, daha rahat bir fayda sağlayacaktır.

Neredeyse her ilde veya belde de bir hamam olmasına karşın ilgi görmemekten dolayı kapandılar. Bu nedenle çevrenizde bulunan en yakın hamamı yada termal otel lerin nerede olduğunu www.termaloteller.tv adresinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bay bayan ayrı ve birleşik hamamların olduğu bu termal otel lerin nerede olduğunu öğrenerek, sağlıklı ve rahat bir gün geçirebilirsiniz. Özellikle suyun derecesi sıcak olan hamamları tercih etmeniz, yararınıza olacaktır.

Benzer Yazılar