Hemen Şimdi Venedik Turuna Çıkmak İçin 8 Neden

İtalya tatili hemen hepimizin Avrupa hayallerini süslüyor. Özellikle Roma, Milano, Floransa ve Napoli şehirleri kültür, sanat ve tarihle iç içe bir yurtdışı turu yapmanızı sağlıyor. Ancak ülkenin en ünlü ve en masalsı şehri hiç şüphesiz Venedik oluyor.

Aşkın ve romantizmin doruk noktalarda yaşandığı Venedik, bırakın insanları diğer ülke veya şehirleri bile büyüsü altına alabilen bir yer. Hal böyle olunca insanlarda farklı bir merak da uyandırabilecek kadar da değerli oluyor. Kıskanılacak güzelliklerini kendine has tarzıyla bütünleyebilen İtalya turu sırasında kesinlikle görmeniz gereken şehre, neden gitmeniz gerektiğini detaylı bir şekilde sizler için derledik.

Batmadan görüp, fotoğraflamalı!

Sular altındaki unutulmaz görüntüsüyle insanları bambaşka bir dünyaya götüren Venedik turu sırasında yanınıza bu şahane görüntüyü kaydetmeye yarayacak makineler bulundurmaya özen gösterin. Bilim adamlarının yaptığı açıklamalara göre giderek suları yükselen şehri belki de torunlarınızın torunları göremeyecek. Nasıl bir şehir olduğunu sadece kulaktan dolma bilgilerle öğrenebileceklerken, onlara birinci ağızdan gördüğünüz yerleri anlatma şansınızı kaçırmayın.

İtalyan mutfağını tatmak için bir fırsat

Venedik gezi rehberi yazılarını incelerken sık sık karşınıza çıkacak lezzetleri, ana vatanında tatmak için bir fırsat olacak bu seyahat. Yenilikleri seven ve değişik tatlardan kaçınmayanların bayılacağı İtalya turu sırasında adeta hem gözünüz hem mideniz bayram ediyor. Muhteşem pizza çeşitlerinden tutunda, makarnalara, et yemeklerine ve tatlılara kadar devam eden uzun bir yemek listesinin ardında da buram buram kahve kokan sokaklarında şahane bir espresso keyfi, daha ne olsun ki.

Şahane tur fırsatları sunuluyor

Eski dönemlerde yurtdışı tatilleri denildiğinde, imkânları elverişli olanlar sevinirken artık seyahat etmek o kadar kolaylaştı ki her bütçeden insan gönlünce yurtdışına çıkabiliyor hem de kendi ülkesinde yapacağıtatillerle eş değerde bütçelerde. Tabi hal böyle olunca inanılmaz İtalya turları bir tık kadar ötenizde duruyor. Size düşen sadece tur şirketi bulup paketlerini incelemek, geri kalan can sıkıcı işler tamamen onlara ait.

UNESCO Miraslar Listesi’ne adını yazdırmış sayısız mimari…

İtalya turları sayesinde karış karış gezebildiğiniz bu tarih kokan ülke, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne adını yazdırmış mimarilerin en çok olduğu ülke olma unvanına sahip. Yani, sadece Venedik değil pek çok yeri korumaya alınabilecek kadar değerli. İnsanı hayretlere düşüren eserleriyle karış karış gezilmesi gereken, her güzelliğini yakından görme şansına erişmeniz gereken bir yer.

Gondol turlarının en şahanesi

Yine Venedik gezi rehberi yapılacaklar listesinde en üst sıralarda yer alan gondol turları, Venedik’in simgesi haline gelmiş aktivitelerden. Buraya gidip de kanallarda bir tur atmadan dönmek gerçekten çok büyük bir eksiklik sayılır. Suların yükselip şehri esir almasını öyle muazzam bir fırsata çevirmişler ki, pek çok ülke bu güzelliği kıskanıyor ve kendi ülkelerinde de bu tarz yerler yaratmak için kolları sıvıyorlar.

Değişik hediyeliklerin en doğru adresi

Tehditleri fırsata çevirme konusunda bir hayli iyi olan şehirde, karşınıza sokak başında çıkabilecek değişik hediyelikler bulmak oldukça kolay. Hangisini alacağınız konusunda bir kafa karışıklığı yaşayacağınıza eminiz ama en çok ilgiyi çeken maskelerden başlamak doğru olabilir. Venedik turu sırasında tecrübeli rehberinizden de duyabileceğiniz bu maskelerin aslında hüzünlü bir hikâyesi varken, şuan festivallerin en gözde objeleri arasında. Bunların dışında farklı figürlerdeki kapı süsleri, gondolcu şapkaları gibi onlarca hediyeliğin en doğru adresine Venedik turları ile ulaşabiliyorsunuz.

Huzurun modern adresi

Venedik turları denildiğinde her ne kadar sadece çiftler oraya gitmeliymiş gibi algılansa dabu oldukça yanlış bir durum. Her yaştan insanın bir kez de olsa buradaki havayı soluması, tarihi yapılarını görmesi ve o anları yaşatacak sokaklarında gezmesi lazım. Venedik, her ne kadar fazla insan akınına uğruyor olsa da karmaşa olmayan bir şehir. O sebeple burada insanın tek başına bir seyahate çıkması bile tüm stresini atıp, kafa dinleyerek dönmesine yetebiliyor.

Çevresindeki müthiş adaları görmek için bir fırsat

Venedik’e oldukça yakın mesafede bulunan adaları görmek büyük bir şans. En uzağı 1,5 kilometrelik mesafedeki 5 tane adayı görmek için bile Venedik’e gidilebilir. Rengârenk evleriyle insanın içine şenlik katan Burano, sessizliğin ve huzurun adresi Torcello, yüzüp çocuklar gibi eğlenmek için Lido’ya, cam işlemesiyle ünlenen Murano’ya ve Venedik’in küçük bir ikizi sayılan San Giorgio Maggiore gitmekVenedik turunuza ayrı bir bakış açısı katacak.

Benzer Yazılar
Cevap Bırakın