İstediğini Almanın Yolları

Hayattan istediğimiz şeylerin sonu gelmeyecektir. Zengin olma, tatile gitme, dünya turu yapma, Bungee Jumping yapma, Facebook’ta son görülmeyi kapatma yada kredi kartı borcu sorgulama isteği gibi saçma isteklerimiz vardır. İsteklerimizin ne olduğu yada oluru olup olmadığı hiç kimseyi ilgilendirmez ama önemli olan kısım şu: bir şeyi nasıl elde ederiz?

Düşünce

Yöntem 1: Arzunu Ortaya Koy

İstek, çoğu şeyin başı olduğu söylenir. “İsteseydin her şeyi yapabilirdin” lafını çokça duymuşsunuzdur hayatta başarısız olanlardan. İstek değil, arzu önemli. Bir şeyi arzulamalısınız ki, onun çekim gücüne kapılmalısınız. Son zamanlarda karşılaştığım bir örnek üzerinden gideyim. Kredi kartı borcunu ödemek için izin alıp gidemeyen bir orta yaş bireyin, etrafındakilere danışarak kredi kartını nasıl ödeyeceğini öğrenmesi oldu. Bankasının internet şubesinden kredi kartı borcu ödeme seçeneğini kullanarak işini halletmesi, onda online dünyanın artılarının farkına varmasını sağladı.

Yöntem 2: At Gözlüğü Takmamak

Aynı noktaya giden binlerce başka yol olabilir. Biraz abartı olabilir belki ama en azında birkaç çeşit yol olabilir. İşte o noktada, kendini kenara çekip uzaktan olaya bakman gerekiyor. Yukarıdaki kredi kartı meselesi için geniş bakış açısı şu şekilde olabilir: Kredi kartı borcu, kredi kartı borç sorgulama, kredi kartı borç öğrenme ya da online kredi kartı borcu gibi anahtar kelimeler üzerinden yoğunlaşılabilir.

Yöntem 3: Eyleme Geçmek İçin İlk Adım

Kaybedişlerin en büyük sebebi, adım atmaktan aciz olmaktır. Cep telefonunu çıkarıp bir tuşa basmak, üzerine ceketi giyip kapıyı üzerine çekmek yada dişini fırçalamak için sıcacık yatağından çıkıp lavobaya gitmek; herkese zor gelen durumlardan ama bunları yaparken ilk adımı atmak; en temel nokta. Peki bu temel noktanın başarısı nasıl olur?

İlk adımı atmanın temel kolaylığı, aklına gelen bir düşünceyi nasıl yapacağını sorgulamak yada üşendiğini düşünmek yerine, ve hatta onları düşünmeden önce, düşünmeden zıplamaktır olduğun yerden. Tüm bu eylemler, omurilikten yapılmalıdır. Bu öğrenilebilir bir refleks türüdür ve hayatınıza entegre ettiğinizde, başarınız ve mutluluğunuz kaçınılmaz olacaktır.

Omuriliğe hükmetmek, başlı başına bir sıkıntıdır ancak o sizin parçanız. Ona hükmetmeniz kolaydır ve bunu ona kanıtlayın. İstediğiniz sizin olsun.

Unutmayın, eylemlerin ilk kuralı; adım atmaktır.

Benzer Yazılar
Cevap Bırakın