Kanser Neden Öldürüyor?

Sanılanın aksine, kanser hastalığı sadece ileri evrelerde öldürüyor. Hatta bazı kanser türlerinden kurtulma oranı neredeyse yüzde doksanlara varıyor. Günümüzde tespit edilmiş iki yüz kadar kanser çeşidi vardır. Ancak bunların bazıları diğerlerine göre daha ölümcül.
Kanser genellikle ağrılı bir hastalık değildir. Ancak bazı kanser çeşitlerinde vücutta tümörler oluşur. Bu tümörler, yer yer ağrı yapabilirler. Kanser yüzünden oluşan tümörler en çok omurgada olduklarında ağrı yaparlar. Ancak çoğu kanserin öldürme sebebi oluşan tümörler değildir. Bazı kanser vakalarında hastalık, vücudun hayati fonksiyonlarını kilitler ve bu nedenle hasta ölür.
Kanserin dört evresi vardır. İlk olarak kanser bir bölgede oluşur ve sadece o bölgede etkili olur. İkinci aşamada kanserli hücreler, lenfe yaklaşırlar. Üçüncü aşamada kanser lenflere bulaşır ve etrafına yayılmaya başlar. Dördüncü ve son aşamada ise kanser yayılmıştır. Öte yandan, hastanın ne kadar süredir kanser olduğunun anlaşılması, özellikle de dışardan bakarken zordur. Bu nedenle, ciddi muayene olmak ve düzenli doktor kontrolüne gitmek önemlidir. Önemli olan kanser belirtilerini iyi bilmek ve şikayet hissedildiğinde doktora gitmektir.
Kalıtımsal yani genetik olan kanser hastalıkları yumurtalık, rahim ve bağırsak kanserleridir. Dolayısıyla ailesinde bu kanser türlerinden birini geçirmiş kişiler olanlar, ihmal etmeden sıklıkla kontrol yaptırmalıdırlar.

Benzer Yazılar