Sıcak Daldırma Galvaniz – Sık Sorulan Sorular 8

“Beyaz pas” nedir ve bundan nasıl kaçınılabilir?

“Beyaz pas” yanlışlıkla beyaz pastan daha yumuşak bir korozyon ürünü olan ıslak depolama lekesi için kullanılan bir terimdir. Sıcak daldırma galvanizden sonra henüz taze olan parçalar uygun biçimde istiflenerek, ıslak ya da nemli havaya korunmasız biçimde maruz bırakmayarak ya da galvaniz işleminden sonra bir yüzey pasif muamelesi uygulayarak ıslak depolama lekelerinden kaçınılabilir. Parça hizmete konduğunda ıslak depolama lekeleri tipik olarak ortadan kalkar.

Bağlantılar
galvanizgalvaniz kaplama sıcak daldırma galvaniz

galvaniz

Sıcak daldırma galvanizde galvaniz uygulanması istenmeyen alanlar elde etmenin bir yolu var mı?

Evet, ancak maskeleme ya da durdurma malzemeleri %100 etkin olamayabileceğinden, öneri için galvaniz uygulayıcınıza danışın.

Sıcak daldırma galvaniz ile elde edilen ürünlerin çinko kaplamaları korozyonda feda olurken çevreye etki yaparlar mı? Çinko güvenli bir metal midir?

Çinko korozyonunun çevre üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteren bilinen herhangi bir çalışma yoktur. Çinko doğada bulunan bir elementtir (dünya kabuğundaki en fazla bulunan 25. elementtir) ve tüm organizmaların yaşamlarını sürdürmesi için gereklidir. Beslenmemizin bir parçası olarak önerilir e üreme için gereklidir.

Sıcak daldırma galvaniz ile kaplanan çelik diğer metallerle temas ettiğinde kaygı duymam gerekir mi?

Çinko asal bir metaldir ve çoğu metali korumak için kendisini feda edecektir (yani, korozyona uğrayacak, elektronlarını verecek ve bimetalik bir çift üretecektir). Bu bakımdan sıcak daldırma galvaniz ile kaplanan çeliğin benzer olmayan metallerle doğrudan temas etmemesi için izole edilmesi önerilir. Hem kauçuk hem de plastik iletken değildir ve bu izolasyonu sağlamak için sıklıkla kullanılırlar.

Benzer Yazılar